Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

 

Kdo jsou, odkud jsou a proč jsou Karlováci?

 

          Název kapely „Karlováci“ je odvozen podle místa vzniku kapely a působení jejích členů.  Prapůvodní hraní v tehdy domovské hospůdce U Bohouše v Karlově pod Pradědem (Malá Morávka) a další vazby na Karlov daly kapele tento název.

Repertoár tvoří jak klasické country písně, tak i některé country hity 60 - 80 let i bluegrassové a instrumentální skladby. Oblíbenost kapely tkví hlavně ve vyváženosti repertoáru a velmi přijatelné ceně za vystoupení. Nyní hraje kapela ve víceméně ustálené sestavě. 

Karlováci mají repertoár na festivaly i country bály, hraní v klubech i na velkých pódiích. Téměř při každém vystoupení jsou rezervace na všech stolech. Co víc si může kapela přát?
Přesto jsou „Karlováci“ kapelou, trochu se vymykající obecným zvyklostem. Snad také proto, že sami úplně neznají přesný počet svých členů. Kolem základního pětičlenného muzikantského jádra hrají i další muzikanti z řad příznivců country a muzikantů z jiných kapel.

Netradiční vznik kapely přibližuje neoficiální kapelník Karlováků, baskytarista Petr "Boubác" Bobek, dlouholetý muzikant:

         „Kapela Karlováci vznikla spontánně, tedy zezdola. Tedy nikoli tak, že by nějaký osvícený kapelník dal dohromady muzikanty a vtiskl kapele nějakou tvář a repertoár. Tady se totiž před lety začali scházet kamarádi muzikanti z různých kapel v jedné karlovské hospůdce a postupně zjistili, že znají společně dost písniček, které si tam při kytaře mohli zazpívat. Páteční tzv.kytarové schůze se pak stávaly pravidelnými a jednotliví muzikanti si postupně na hraní brali i nezbytnou techniku, aby je bylo slyšet i v hlučnějším prostředí hospody či na pódiu. No a tak už to funguje léta.“       
Jednotliví muzikanti Karlováků působí také v jiných kapelách. Mandolínistka a zpěvačka Iva Foltýnková a hráč na dobro Karel Soukop hrají ještě s opavskými Bluegrass Comeback a v kapele Welcomedrink quartet, banjista Petr Solich hraje s kapelou Bodláci, foukačkář a kytarista Honza Macháček, no a již jmenovaný bývalý rocker Boubác, který spolu s hráčem na el.kytaru Honzou Pinterem hrají v kapele Modulor. Toto dloholeté jádro kapely pak čerstvě doplňují například kytaristé Marek Zavřel (Welcomedrink quartet), Pavel Balarin (kontrabas) a další.

 

TOPlist